Redo att bloggduellera men börjar med en gemensam kamp
By Rosemari Södergren • Oct 14th, 2008 • Category: Arvid Falks bloggSnart ska Mona Sahlin debattera med Fredrik Reinfeldt. Reinfeldt har ju, som många vänsterbloggar tagit upp, skjutit upp och tackat nej till debatter tidigare. Båda var lite bleka, men kanske medvetet, under partiledardebatten i söndags kväll. Förmodligen var det en strategi för att ge de andra partiledarna chansen att visa upp sig lite. Men ikväll gäller det. Och jag ska få vara RÖD bloggare hos Aftonbladet.
Min BLÅ motbloggare är Johanna Nylander, som nu timmen före passat på att blogga om en viktig sak som faktiskt förenar Johanna och mig, och många bloggare över blockgränserna, kampen för yttrandefrihet och mot övervakning och kontroll. Johanna tar upp något som Oscar Swartz bloggat om:
Oscar Swartz skriver om hur byråkraterna i Europaparlamentet helt enkelt korrigerat bort det viktiga tillägget 166 som säkrade grundläggande rättigheter på nätet i det nyligen genomröstade telekompaketet.
Jo jag tänkte på inför kvällens debatt att det är intressant hur Aftonbladet nu lyft fram den här superveckan som är fylld av politiska debatter. Kvällens debatt är debatt nummer två i en serie av fyra under en vecka.
När jag var webbansvarig på LO fick jag gå en kurs i medieträning hos en tidigare journalist, Paul Ronge. Jag såg att han uttalat sig inför kvällens debatt. Det jag lärde mig då i en hård kurs som bestod i att spela en slags teater med roller var att alltid säga som det är.
Mona Sahlin måste förklara sig och Fredrik Reinfeldt måste ge bättre svar.
Inför kvällens duell mellan statsministerkandidaterna har båda en tuff hemläxa att göra.
– De har varsin akilleshäl att reda ut, säger pr-konsulten och medierådgivaren Paul Ronge till aftonbladet.se.
Deras läxor: Mona Sahlin måste ge bra svar på samverkan med miljöpartiet och/eller vänsterpartiet. Men Reinfeldts läxa är betydligt allvarligar: han och hans regeringskollegor har inför kraftiga försämringar i akassan och fått hundratusentals att lämna akassan – och sedan blev det ekonomisk kris och människor står utan skydd.
Något annat: förra partiledardebatten missade DN nästan totalt. De hade inget på sin förstasida på sajten förrän när en och en halv timme gått av debatten. Just nu, i skrivande stund, är det lite drygt en halvtimme kvar, och övriga stora medier har fokus på partiledardebatten, men för DN är Melodifestivalen ännu så länge viktigare.
Ska bli intressant som ett litet sidospår att kolla hur länge partiledardebatten ska pågå ikväll innan den stora morgontidningens sajt uppmärksammar det.
20.00 börjar debatten, i tv2, hos KG Bergström.
Relaterat:
SVD: Dags för rond 2
Rosemari Södergren is är journalist och har varit aktiv med webbkommunikation sedan början av 2000-talet och är fascinerad av webbens interaktiva potential. 2007 gav Rosemari ut boken Alla kan blogga, med handfasta tips och råd för den som vill blogga. Har varit webbansvarig på Landsorganisationen i Sverige i åtta år. Som journalist har Rosemari arbetat bland annat på TT, Svenska Dagbladet, Dagens Nyheter och Expressen.
Bloggar också på Kulturbloggen.
Email this author | All posts by Rosemari Södergren




Kör hårt Rosmari.
[...] Svensk Myndighetskontroll, Icmpecho, Henrik Alexandersson, Jens O, Johanna Nylander, Arvid Falk, Farmor Gun, Lite av varje, Josef, Opassande, Argast nu, Scaber Nestor, Johan Linander, Rick [...]