Sänkt skatt till löntagare, Reinfeldts sätt att ge arbetslösa jobb
By Rosemari Södergren • Oct 14th, 2008 • Category: Arvid Falks bloggVi har sänkt skatten till tusen kronor per år för en vanlig löntagare, sade Reinfeldt. Och det är en morot för att gå från utanförskap till jobb, menade han.
Jag förstår inte hur Reinfeldt menar att det hjälper en arbetslös?
Om människor är arbetslösa, hur blir en arbetsgivare villig att anställa dem för att de anställda får lägre skatt?
Ungdomar får inte jobb för att de inte har erfarenhet. Människor som är över 45 får inte jobb för att … Tja, inte för att saknar erfarenhet i alla fall. Människor från andra länder har svårare att bli anställda. Hur får arbetsgivare vidgade vyer och blir mindre fördomsfulla för att skatterna sänks?
Relaterat:
Dagens Nyheter följer också debatten
Andra bloggar om: superveckan, skatter
Rosemari Södergren is är journalist och har varit aktiv med webbkommunikation sedan början av 2000-talet och är fascinerad av webbens interaktiva potential. 2007 gav Rosemari ut boken Alla kan blogga, med handfasta tips och råd för den som vill blogga. Har varit webbansvarig på Landsorganisationen i Sverige i åtta år. Som journalist har Rosemari arbetat bland annat på TT, Svenska Dagbladet, Dagens Nyheter och Expressen.
Bloggar också på Kulturbloggen.
Email this author | All posts by Rosemari Södergren




Kanske för att man får ännu mer pengar i plånboken om man jobbar. Det var nog det han menade med morot.
Vad vänstern inte begriper är att med straffskatter på företag och löntagare blir det i längden färre jobb och fler arbetslösa. Det funkar inte att ge alla samma inkomster oavsett om man jobbar eller ej, för utan arbete blir det inga skatteintäkter och därmed heller inga ersättningar. Det är så ekonomin fungerar.
Får en löntagare ut mer i plånboken återanvänds naturligvis detta i den privata ekonomin genom ex handel. Detta medför att hjulet börjar rulla och företagen har råd att anställa.
S vill höja saktten med 3000 kr för en person som tjänar 19500 i mån, hur är detta rättvist?. Det är väl bättre att hon eller han får 1500 mer i plånbomen varje månad!!
Visst är det bra med lägre skatt om man arbetar. Men även arbetslösa får högre levnadskostnader. Är själv arbetslös kvinna på 61 år som söker arbete men ej lyckat få något. Arbetsförmedlaren säger att det enda som kommer att erbjudas mig är vikariat eller korta anställningar eller har du tänkt på pension.
Pension hade jag inte tänkt på är frisk och vill gärna vara i arbetslivet 5 år till.
Min ersättning är 65% på 75% anställning ca 6300 kr/mån.När jag arbetade sist hade jag hade vikariat i 8 månader fick jag ut 13000/mån.
Ni ser skillnaden visst lönar det sig att arbeta, det gäller bara att hitta ett jobb.
Det har inte regeringen talat om för oss arbetslösa “åldringar” att företag inte vill ha oss.
Först måste vi rätta till sakfel:
Inte 1000kr mer per år, utan mer än 1000kr mer per MÅNAD. Det har jag kännt av, det har vi alla kännt av. Att då klaga på att A-kassan i snitt höjts med 216 kr/mån framstår då som oförståligt…
Hur blir en arbetsgivare villig att anställa? Jo precis som alliansen, de har sänkt arbetsgivaravgifterna, extra mycket för kategorier av människor som är extra utsatta som ungdomar, arbetslösa, och äldre.
Ja, Oskar, det handlar om 1 000 kr /månad .
Och Kalle, den höjning som Reinfeldt påstod att Sahlin planerar på 3 000 kr är per år, alltså 250 kr/mån. Hon vill alltså, som jag förstår det, hoppa den tredje skattesänkningen (i form av jobbavdrag) som regeringen Reinfeldt planerar. Hon vill i stället, bland annat, sänka avgifterna till a-kassan och höja ersättningarna ifrån den. Solidaritet kallas det. Som du säkert vet, står lågkonjunkturen nu vid dörren och knackar på med arbetslöshet för många.
Du vet säkert också att dessa skattesänkningar i form av jobbavdrag endast gäller de som jobbar; inte sjuka, arbetslösa och pensionärer.
Vänliga hälsningar
Eva
“Jag förstår inte hur Reinfeldt menar att det hjälper en arbetslös?”
Det har att göra med en ökad lönsamhet att arbeta. Något som jag förstår att sossarna har svårt att greppa ibland.
“Det har inte regeringen talat om för oss arbetslösa “åldringar” att företag inte vill ha oss.”
Det är iofs ett problem även i en vänsterregering. En 30-åring är mer attraktiv än en 61-åring på arbetsmarknaden, oberoende om Mona eller Fredrik skulle sitta och styra. Därför ser det ut som det gör, och det styrs inte av regering, men av efterfrågan i arbetslivet.
Alliansen försöker iaf ge företagen en bättre ekonomi genom sänkta skatter att nyanställa med. Det är förstås ändå problematiskt, särskilt i tider som dessa med de världsekonomiska problemen, men problemet sossarna har är att de urholkar företagens ekonomi för att få råd till att stötta arbetslösa. Det är inte rätt väg att gå, eftersom en person i arbete ofta är mer nöjd med sitt liv än en person utanför. Självklart betyder det däremot inte att alla kommer att få lätt att ta sig in i arbetslivet, så jag hoppas ju att det löser sig för dig snart.
Grejen är ju helt enkelt att det ser bra ut på pappret att ha ett enormt starkt socialt skyddsnät, men frågan är ju var vi vill flytta folk? Till eller från arbetslöshet? Alliansen har både lyckats sänka arbetslösheten, OCH höja lönerna. Vi har idag den lägsta arbetslösheten sedan 1991. Och dessa i arbete kommer att få ett mindre skattetryck än på länge. Jag kan bara hoppas den trenden får fortsätta. Det minst jag vill ha nu är ett splittrat vänsterblock i makten som ruskar om.