S we can – för eller emot
By Redaktionen • Jan 31st, 2009 • Category: Kort och Insänt
S we can – sade Mona Sahlin i talet i Västerås och i ett videoklipp på YouTube.
Nu går diskussionen fram och tillbaka på Framtidsdagarna. Vem är för och vem är emot?
Johanna Graaf kommenterar “S we can”:
“S we can” Snälla, säg att det inte är sant! Det påminner om sådana där käcka klistermärken som folk brukade sätta på bilarna förr i tiden; “I love Hjo” eller “Ljusterö, just de´rö”.
Det måste vara någon av gurkmänniskorna som kläckt en sådan infam idé.
Johanna Melén på Aftonbladet skriver:
För den som söker på S we can på nätet kommer till sajten swecan – och den har ingenting med Sveriges socialdemokrater att göra.
Så här står det högst upp på sajten:“Swecan är en samlingsplats för cannabisentusiaster och en källa för korrekt och vetenskapligt förankrad fakta om växten. Vi välkomnar alla med någon form av intresse för cannabis att delta i vårt fina community.”
Sverige kan, ingen tvekan om det. Sossarna kan också. Men att använda andras ord pekar snarare på motsatsen. Kan vi verkligen? Men jag tror det var ett skämt och att bästföredagen passerades redan igår.
Signerat Kjellberg har roligt åt den nya slogan också:
Det är som att se Markus Fagerwall, Brolle och Magnus Bäcklund sjunga ett Tom Jones-medley på Idrottsgalan – man vill inte titta längre utan vill helst dra upp en av soffkuddarna och sätta den mellan ansiktet och tv-bilden. Det är ett in i märgen pinsamt uttryck.
Redaktionen is
Email this author | All posts by Redaktionen




Snälla, låt det vara ett skämt…. Om vi inte har något bättre är det ett underbetyg till de som jobbar med utåtriktad kommunikation.
Är vi så torftiga att vi måste ta slogans från Obama och göra taffliga tillämpningar ? Är inte svenska det pråk vi ska kommunicera på? Förtjänar vi verkligen väljarnas respekt om vi går vidar med en blandning av engelska och svenska i vår valplattform?
Jag skriver som jag skrivit hos Johanna och Erik.
Mig får det att falla tillbaks på ungdomen och leken kring sveriges, då tre levande chokladfabrikanter.
Tag det rätta,
tag Cloetta!
Det gör ni rätt i,
att ta Mazetti!
Det skulle du bara tro,
jag tar Marabou!
Fånigt så det förslår,
men populärt.
[...] var ett toppen uttalande, undrar om han står för det fortfarande. Andra som bloggar på temar är arvidfalk och signkjellberg och johanna Graf och det kommer blir många [...]
Ta er tid att faktiskt gå in på Swecan och läs lite om det som står där, inget skrivs utan källhänvisning, en av källorna är bl.a. Senaten Kanadas rapport:
http://www.parl.gc.ca/common/Committee_SenRep.asp?Language=E&Parl=37&Ses=1&comm_id=85
Har jag förstått det här rätt?
Det swecan gjort med borgarna kan S med Mona i spetsen göra?
Morfar Lasse!
Då föreslår jag idag följande reklam:
Välj en fåne
tag en …
Mona sahlin är äntligen på rätt väg, LEGALIZE!