Bekämpa ungdomsarbetslösheten nu!

By Redaktionen • Apr 16th, 2009 • Category: Debatt

Vi känner stor oro över att arbetslösheten ökar bland gruppen ungdomar 18 tom 24 år.
Ungdomar som har svårt att få ett fotfäste på arbetsmarknaden, eftersom dom oftast saknar arbetslivserfarenhet. Sverige har den näst högsta ungdomsarbetslösheten inom EU. En väckarklocka! Arbetslösheten ökar mer bland unga män i Stockholm än bland unga kvinnor (DN 5/4).

Vi vill att Sverige investerar sig ur den ekonomiska krisen. Sätter människor i arbete. Bland annat genom ökade statsbidrag till kommuner och landsting, en upprustning av infrastrukturen och miljonprogrammet, byggandet av nya bostäder m.m.

Att gå öppet arbetslös kan vara förödande för självkänslan och identiteten, speciellt för unga människor. Att leva på socialbidrag eller a-kassa som är skamligt låga – är tufft. En svag ekonomi är en stressfaktor, som kan ge upphov till orostankar, svårt att sova som kan leda till sämre psykiskt välbefinnade och i värsta fall till depressioner. Varför mår svenska ungdomar sämst i Europa? (Radions P1 22/3).

Våren 2008 sökte ca 320 ungdomar i åldern 15-18 år sommarjobb inom Södermalms stads-delsförvaltning, ca 80 ungdomar beviljades sommarjobb under 3 veckor. (S)-gruppen i Södermalms stadsdelsnämnd har begärt mer pengar till sommarjobb för ungdomarna inför sommaren. Den borgliga majoriteten har varit avvisande till förslaget. Margareta Björk (M) som är ordförande i Södermalms stadsdelsnämnd borde förklara varför de borgerliga partierna inte vill ställa upp för ungdomarna.

Arbetarrörelsen kommer att redovisa ytterligare förslag när det gäller att bekämpa den ekonomiska krisen och arbetslösheten på Första maj dels på Slussen och dels på Norra bantorget.

Elsemarie Bjellqvist (S)
Ledamot i Södermalms stadsdelsnämnd.


Rustan Rydman
Maria-Södra stations (s)- förening

Läs även andra bloggares åsikter om , , , och annat intressant.

One Response »

  1. [...] även: AB1,  SVD,  SVD,  Sigbrit Ahl – Skyhög ungdomsarbetslöshet,  Arvid Falk – bekämpa   ungdomsarbetslösheten nu!, Anna Vikström,  Thomas Hartman In The Pendent,  Peter Andersson , DN,  SVD,  Ett hjärta [...]

Leave a Reply