Medlemmarna och partiledningen går i takt
By Erik Laakso • Oct 31st, 2009 • Category: Arvid Falks blogg
Mona Sahlin är en stark socialdemokratisk partiledare som under de dryga två år som hon varit partiordförande, i ganska kraftig motvind ska sägas, har lyckats visa sig värdig uppdraget som partiledare för landets största och kanske spretigaste parti. Sahlin har mycket lång erfarenhet och är uppväxt i partiapparaten och kan procedurerna och har lärt sig att spela dem väl.
Under den pågående partikongressen på Stockholmsmässan står partiledningen stark och får igenom de strategiska besluten utifrån de politiska riktlinjerna. Det är inte på många områden som partistyrelsen får på nöten av ombuden. Det tyder först och främst på att rådslagsarbetet har fungerat bra och att medlemmarnas förslag utifrån landet har fått fäste hos partiledningen. Det tyder också på att falanger av olika sort står ganska svaga inom partiet och att ombuden är framröstade på ett representativt sätt.
När man talar om “förankring” brukar det ha handlat om att partiledningen bestämmer och sedan ska medlemmarna övertygas om förträffligheten. men genom rådslagsarbetet har förankring fått rätt innebörd. Det är medlemmarnas förslag till politik som har förankrats hos partiledningen, det är så det ska vara.
Kongressen närmar sig avslutning och riktlinjerna ska senare utformas till en valplattform och en politik för 4 år i regering. När nu partiledningen tagit till sig vilken politik medlemmarna vill ska föras och när det nu syns i riktlinjerna så finns grunden för en bra valplattform vilket ger goda möjligheter till att vi tillsammans med de andra två rödgröna partierna har ett regeringsdugligt, starkt och politiskt tryggt alternativ till den moderastyrda alliansen.
Erik Laakso
Foto: Anders Löwdin
Läs även andra bloggares åsikter om mona sahlin, partikongress, jobbkongress, jobb09, politik, socialdemokraterna
Här är bloggväggen med de senaste inläggen från kongressen:
Åsa Lindestam
Joakim Kellner kommunals kongressblogg
Röda Berget
Camilla Wedin
Dan Oskarsson
Jonas Morian
Eva Rundkvist Käringen mot strömmen
Åsa Westlund
Johanna Graf
Stefan Svärd
Krassman
S-Buzz
Reza Javid Mohammedsvensson
Erik Laakso På uppstuds
John Johansson
Örebro läns delegationsblogg
Västmanlandsdelegationen
Lidmans legender
Anders Teljebäck
Gabriel Wikström
Åsa Eriksson
Tingeling
Peter Gustavsson
Lars Wiberg
Darina Agha
Markus Blomberg
Robert Noord
Thomas Bodström
Best of mankind
Fredriks kongressblogg
Fredrik Lundh Sammeli
Rödgrön
S i norr – kongressblogg
S debatt i Jämtlandslän
Mats Engström
Rosemari Södergren med Kulturbloggen
Peter Andersson med rätt att tycka
Johan Westerholm på Mitt i steget
Alexandra Einerstam HBT-sossen
Monica Green
Arvid Falk hela redaktionen på plats
Anders Löwdin på Lowdin.com
Claes Krantz och hela gänget bakom sosse.tv och Solidariskt Sverige
Mårten Wedebrand
Nathalie Sundesten Landin
Stefan Wikén Stefans konspirationer
Peter Högberg Högbers tankar
Viktor Tullgren
Fredrik Jansson tankar från roten
Karin Bergh
Haningeposten
Eva-Lena Jansson
AC Brockman
Fredrik Pettersson
Thomas Hartman
Anna Vikström
Alliansfritt Sverige -kommer hålla i “bootcamp”-avdelningen
Erik Laakso is Tycker om att diskutera det mesta och har en åsikt om vad som helst på mindre än 10 sekunder. Han är uppväxt i ett arbetarhem och har i vuxen ålder läst in en fil.kand i statsvetenskap. Inte många har bott på så många platser som Erik och en flytt kan alltid vara nära förestående.
Email this author | All posts by Erik Laakso




[...] Media: SvD3 Bloggare om kongressen: s-buzz, In Yor face, Jonas Morian, Robert Noord och Arvid Falk. [...]
[...] och partiledningen går i takt”, konstaterade en av de tyngsta (s)-bloggarna på plats ute i mässhallarna i Älvsjö, Erik [...]