Brist på sociala visioner på S-kongressen
By Anne Skåner • Nov 1st, 2009 • Category: GästbloggatVar finns den socialdemokratiska visionen inom socialpolitiken. Besluten på kongressen var mest gammal skåpmat. Det mesta ryms redan idag inom socialtjänstlagen. Problemen är att lagarna inte används som de skall. På Almedalsveckan sa Ylva Johansson att socialtjänstlagen behövde göras om helt. Ja där är vi eniga, därför hade det varit roligt om partikongressen hade haft nya idéer inom socialpolitiken.
Man kunde t.ex diskuterat den byråkratiska process som omgärdar bistånd enligt socialtjänsten. Inom missbruksvården finns idag alla möjligheter, problemen är inte vården utan att få missbrukare att söka vård och stanna drogfria. Om sprututbyten är den vägen återstår att se. I de länder där man har sprututbyten har det inte lett till ökad behandlingsvilja och om samhället skall stå för rena sprutor för att hindra smitta av hepatit C och HIV måste samhället ha rätt att ställa krav på behandling.
I dag står det många platser tomma på behandlingshemmen i Sverige då kommunerna väljer sk hemgjord behandling av missbrukare. Det innebär att resultaten är dåliga och återfallsrisken stor.
Att kommunerna skall ha en handlingsplan mot hemlöshet är en bra ide, men hur skall beslutet följas upp.
Ingen ska vara hemlös i välfärdslandet Sverige.
“Kommunerna ska upprätta av konkreta program för hemlösa. Alla hemlösa behöver få ett personligt ombud som stöd i kontakter med socialtjänst, sjukvård, myndigheter och hyresvärdar.”
Ett bra beslut ett steg i rätt riktning, men det är ytterst kommunernas ansvar att genomföra besluten.
En fråga som jag hade hoppats skulle tagits upp är förstärkt tjänstemanna-ansvar. Inom socialtjänsten är det idag svårt för allmänheten att ställa någon till svars. Ansvaret bollas mellan politiker och tjänstemän. JO anmälningar går alltid till socialtjänstens favör.
Felaktiga ingripanden inom socialtjänsten liksom brist på ingripanden är svåra idag att komma till rätta med.
Varför finns det ingen debatt kring handikappade såväl psyiskt som fysiskt. Den sk LSS lagen (Lag om stöd och service till vissa funktionshindrade) har blivit allt mer urholkad.
Anne Skåner
Anne Skåner is trivs i den politiska o samhällsintensiva hetluften. är medlem i Samhällets Styvbarn och arbetar för gruppen vanvårdade av den svenska social- och barnavårdsnämnden. håller mig i vänsterfilen men är långt ifrån okritisk.
Email this author | All posts by Anne Skåner




Den som har visioner skall uppsöka läkare alternativt religiöst samfund.